Ринок праці в будівельній сфері: попит на робітничі спеціальності при загальному зменшенні кількості вакансій

08.12.2022

В галузі будівництва та нерухомості останні роки спостерігався певний дефіцит кадрів, особливо робітничих спеціальностей через відтік за кордон. Наразі ситуація на ринку праці в усіх галузях суттєво змінилася й ці зміни досі тривають. Купа факторів розгойдують ринок: з одного боку — зупинка майже всіх будівельних майданчиків в Україні на початку повномасштабного вторгнення рф, що вивільнило велику кількість спеціалістів та робітників. З іншого боку, мобілізація, через яку деякі компанії втратили іноді до 60% співробітників-чоловіків. Внутрішня міграція також суттєво змінила загальну картину на ринку. 

Дефіцит робітничих та технічних спеціальностей

На початку війни роботи на будівельних майданчиках були призупинені, угоди поставлені на паузу, гравці будівельного ринку зосередилися на оборонних процесах, намагаючись при цьому втримати свій колектив. В офіційних заявах девелопери  та генпідрядники заявляли, що в більшості випадків вдалося уникнути скорочень персоналу, подекуди були переглянуті оклади, дехто тимчасово відправив частину колективу у відпустку за власний рахунок. 

«Перші три місяці війни за рахунок фінансових резервів ми змогли підтримувати всю нашу команду, але вже з червня, розуміючи, що криза, на жаль, має довготривалий характер, були змушені ще раз переглянути усі наші операційні витрати, в тому числі нам довелося внести зміни у компенсації співробітникам і додатково скоротити близько 15% працівників компанії. Більша частина це співробітники головного офісу, функціонал яких ми змогли розподілити на інших колег, і частина працівників департаменту будівництва та розвитку, зважаючи на те, що деякі проєкти були поставлені на паузу», — коментує Анна Чуботіна,  CEO компанії Arricano.

Певний процент співробітників був мобілізований до лав ЗСУ або ж пішов в добробати чи ТРО. Property Times у квітні провів опитування серед великих забудовників щодо кількості мобілізованих, на той час деякі компанії називали цифри від 25 до 60% від загальної кількості співробітників-чоловіків.

В компанії «Інтергал-Буд» нам тоді повідомили, що за приблизними підрахунками майже половина працівників компанії (і генпідрядники, і бекофіс тощо) так чи інакше долучилися до  захисту країну. Хтось у складі ЗСУ або тероборони, а хтось, забезпечуючи тилові потреби, як волонтери.

В пресслужбі «Київміськбуд» називали такі цифри: у лавах ЗСУ і ТРО понад 60% працівників, включно з віце-президентами компанії. У компанії City One Developement орієнтовний відсоток співпрацівників, що вступили до ЗСУ та ТРО — 25%.

Тому коли постало питання відновлення будівельних робіт, з’ясувалося, що є проблеми з кадрами. «За даними більшості генпідрядних організацій, у них в штаті залишилося 30-40% робочої сили», — написала в авторській колонці Анна Лаєвська, комерційна директорка компанії «Інтергал-Буд».

«Зараз на «мінусовку» кандидатів на ринку праці впливають вимушений від’їзд біженців та залучення чоловіків до лав ЗСУ», — коментує Тетяна Пашкіна, експертка з ринку праці.

Крім робітничих спеціальностей, в дефіцити опинилися також технічні. «Надважливим для нас є питання бронювання персоналу, особливо технічних спеціальностей. Наразі ми відчуваємо нестачу працівників технічних спеціальностей, а саме енергетиків та інженерів. Такі позиції складно швидко закрити на ринку, а роботу об’єктів та обладнання потрібно підтримувати безперебійно», — коментує Анна Чуботіна.

«З червня зберігається попит на співробітників робітничих спеціальностей, що в першу чергу пов‘язано з частковою відбудовою пошкоджених об’єктів, —  коментує Ольга Райкова, talent advisor ULPM school, Каски JOB. Що стосується висококваліфікованих кадрів, ситуація досить складна. Кількість активних кандидатів лише в 3 кварталі збільшилась на 20%, при цьому вакансій менше ніж кандидатів в 10 разів».


Загалом кількість вакансій в будівельній сфері по місту Києву за 3 квартал 2022 року зменшилась на 82%, порівнюючи з аналогічним періодом 2021 року, наводить цифри експертка. 

Внутрішня міграція вплинула також й на рівень оплати й регіональний перерозподіл спеціалістів.

«Варто відмітити зростання вимог щодо оплати роботи працівників на будівництві в Західній Україні. При тому, що в центральних регіонах та столиці пропонована заробітна плата знизилась. Нещодавно мали розмову з будівельною компанією з Хмельниччини, яка жаліється, що на затверджену зарплату у 12 000 грн їм важко знайти охочих, — наводить приклад Ольга Соловей, співзасновниця і керуюча партнерка Українського клубу нерухомості (URE Club), президент та засновник БО «Благодійний фонд «Житло для ВПО».  — Через скорочення будівництва в столиці та центральному регіоні з'явилась велика  кількість непрацевлаштованих спеціалістів у будівництві, тому люди готові змінювати регіон роботи».

Прогнози

На думку представників будівельного ринку, ситуація не зміниться принаймні до весни, але, в першу чергу, все залежить від розвитку подій на фронті, зазначає Ольга Райкова. «Допоки маємо таку ситуацію, варто звернути увагу на міжнародні стандарти у будівництві та вивчення англійської мови. Час будівельників скоро», — говорить експертка.

«Є сподівання на те, що з настанням мирних часів ми встигнемо повернути до мирних професій тих, хто поки реалізує себе у поточній ситуації. Так, із залученням ресурсів держслужби зайнятості, тих баз профтехучилищ, які простоювали, бо всім було цікавіше опановувати професію манікюрниці, а не муляра… Звісно, роботодавці будуть навчати прямо на робочих місцях. Сподіваюся, до нас приїдуть добровольці, щоб допомогти відбудуватися. І, якщо репарації ми отримаємо багато і вчасно, зможемо залучити до себе і трудових мігрантів»,  — прогнозує Тетяна Пашкіна

Графіки: Ольга Райкова, talent advisor ULPM school, Каски JOB

Текст: Ірина Настич